تبلیغات
آفتاب پنهان - سوره مریم
 
صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
دوستان
سوره مریم
سعد بن عبدالله قمى مى گوید: به امام عصر ارواحنا له الفداء عرض كردم: اى فرزند رسول خدا تأویل آیه كهیعص[1] چیست؟ فرمود: این حروف از اخبار غیبى است خداوند زكریا را از آن مطلع كرده و بعد از آن، داستان آن را به حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم
بازگفته است...

داستان از این قرار است كه: زكریا از پرورد گارش درخواست كرد كه "اسماء خمسه طیبه را به وى بیاموزد. خداوند، جبرئیل را بر اوفرو فرستاد و آن اسماء را به او تعلیم داد.

زكریا چون نام هاى محمد، على، فاطمه و حسن علیه السلام را یاد مى كرد، اندوهش برطرف مى شد وگرفتارى اش از بین مى رفت. و چون حسین علیه السلام را یاد مى كرد، بغض و غصه، گلویش را مى گرفت و مى گریست و مبهوت مى شد.

روزى گفت: بارالها چرا وقتى آن چهار نفر را یاد مى كنم، آرامش مى یابم و اندوهم برطرف مى شود؟ اما وقتى حسین را یاد مى كنم، اشكم جارى مى شود و ناله ام بلند مى گردد؟ خداى تعالى او را از این داستان آگاه كرد و فرمود: كهیعص كاف اسم كربلا و هاء رمز هلاکت عترت طاهره است، و یاء نام یزید ظالم بر حسین علیه السلام و عین اشاره به عطش و صاد نشان صبر او است.زكریا وقتى این مطلب را شنید، غمگین شد و تا سه روز از عبادتگاهش بیرون نیامد، و به كسى اجازه ندادكه نزد او بیاید . گریه و ناله سر داد و چنین نوحه كرد: بار الها از مصیبتى كه براى فرزند بهترین خلایق خود، تقدیركرده اى دردمندم. خدایا آیا این مصیبت را بر آستانه او نازل مى كنى؟ آیا جامه این مصیبت را بر تن على و فاطمه مى پوشانى آیا این فاجعه را بر ساحت آنان فرود مى آورى؟ بعد از آن گفت: بارالها فرزندى به من عطا كن تا در پیرى چشمم به او روشن شود و او را وارث و وصی من قرار ده آنگاه مرا دردمند اوگردان همچنان كه حبیبت محمد را دردمند فرزندش گرداندى .

خداوند، یحیى را به او بخشید و او را دردمند وى ساخت. و دوره حمل یحیى شش ماه بود و مدت حمل امام حسین علیه السلام نیز شش ماه بود و براى آن نیز قضیه اى طولانى است [2] .

آیه 75: حتی اذا راوا ما یوعدون اما العذاب واما الساعة ...."،؟ یعنى: تا وقتى آن چه به آنان وعده داده مى شود: یا عذاب یا قیامت را ببینند امام صادق علیه السلام فرمودند: منظور از ساعة، قیام قائم است. [3]

پی نوشت ها :
[1] سوره مریم، آیه1

[2] كمال الدین ج2 ص 420.
[3]بحارالانوا ر، ج 51ص63


هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :