تبلیغات
آفتاب پنهان - شباهت به نوح
 
صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
دوستان
شباهت به نوح
نوح، شیخ الانبیا است. از امام صادق و امام هادى ‏علیهما السلام روایت است كه حضرت نوح‏ علیه السلام دو هزار و پانصد سال عمر كرد. و حضرت قائم ‏ارواحنا له الفداء شیخ الاوصیا است؛ (بنا به روایت كافى) در نیمه شعبان سال دویست و پنجاه و پنج هجرى متولد شد.[1] پس عمر آن حضرت تاكنون - روز یكشنبه دهم ذى القعدة الحرام سال هزار و سیصد و سى و یك هجرى - هزار و هشتاد و پنج سال مى ‏شود.

و از امام زین العابدین ‏علیه السلام روایت است كه فرمود: در قائم، روشى از آدم و نوح است و آن طول عمر مى ‏باشد.[2] نوح ‏علیه السلام زمین را با سخن خود از كافرین پاك كرد و گفت: پروردگارا! بر روى زمین دیّار البشرى از كافران برجاى مگذار.[3] قائم ارواحنا له الفداء نیز زمین را با شمشیر از لوث وجود كافرین پاك مى‏ گرداند تا جایى كه هیچ اثرى از آن‏ها باقى نماند.

نوح ‏علیه السلام نهصد و پنجاه سال صبر كرد، چنان‏كه خداوند مى ‏فرماید: فَلَبِثَ فِیهِمْ أَلْفَ سَنَةٍ إِلاَّ خَمْسِینَ عاماً فَأَخَذَهُمُ الطُّوفانُ وَهُمْ ظالِمُونَ؛ پس در میان آنان هزار سال منهاى پنجاه سال به سر برد، آن‏گاه طوفان آنان را فرو گرفت، در حالى كه ایشان ستمكار بودند. قائم ارواحنا له الفداء نیز از اوّل امامتش تاكنون صبر كرده، و نمى‏ دانم تا كى صبر خواهد كرد.

هر كه از نوح ‏علیه السلام تخلّف جست هلاك شد. هر كه از قائم ارواحنا له الفداء تخلف جوید نیز هلاك مى ‏شود - چنان‏كه در حدیث آمده. (در بحار الانوار از پیامبر اكرم‏صلى الله علیه وآله وسلم مروى است كه فرمود: قیامت برپا نخواهد شد مگر اینكه قائم از ما بپاخیزد، و آن هنگامى است كه خداوند به او اجازه دهد، هر كس از او پیروى كند نجات یابد و هر آنكه از او تخلف جوید هلاك گردد. اى بندگان خدا! خدا را خدا را! كه به سوى او بیایید هر چند بر روى برف و یخبندان باشد كه او خلیفه خدا و خلیفه من است. فرج نوح‏ علیه السلام و اصحابش را خداوند آن‏قدر به تأخیر انداخت تا این‏كه بیشتر معتقدین به آن حضرت از او برگشتند. فرج قائم ارواحنا له الفداء را نیز خداوند آن‏قدر به تأخیر مى ‏اندازد كه بیشتر معتقدین به آن حضرت از او برمى‏ گردند - چنان‏كه در حدیثى از امام عسكرى ‏علیه السلام آمده است - .[4]

ادریس ‏علیه السلام به ظهور نوح ‏علیه السلام بشارت داد، و به ظهور قائم ارواحنا له الفداء خداوند تعالى فرشتگان را بشارت داد و پیغمبر و امامان‏ علیهم السلام بلكه پیغمبران گذشته ظهورش را بشارت دادند - كه اگر بخواهیم آن‏ها را ذكر كنیم مطلب طولانى مى‏ شود .

نداهاى نوح‏ علیه السلام به شرق و غرب عالم مى ‏رسید و این یكى از معجزات آن حضرت‏ بود - چنان‏كه در كتاب زبدة التصانیف آمده - . قائم‏ ارواحنا له الفداء نیز هنگام ظهور، بین ركن و مقام مى ‏ایستد و فریادى برمى‏ آورد و مى‏ گوید: اى نقبا و سرداران من؛ و اى خواصّ من؛ و اى كسانى كه خداوند پیش از ظهور، آنان را بر روى زمین براى یارى من ذخیره كرده! با خواست و رغبت به سوى من آیید. پس صداى آن حضرت‏ به آن‏ها مى ‏رسد در حالى كه در محراب‏ها و بر فرش‏ها و رختخواب‏هایشان باشند و با یك فریاد، همه صداى او را مى ‏شنوند و هر یك از آن‏ها به گوشش مى ‏رسد، و به سوى آن صدا اجابت مى‏ كنند، و یك چشم برهم زدن نمى ‏گذرد كه همگى آن‏ها بین ركن و مقام قرار مى‏ گیرند، چنان‏كه در حدیث مفضّل از امام صادق‏ علیه السلام آمده است. [5]

پی نوشت ها :
[1]اصول كافى: 514/1

[2]كمال الدین: 322/1
[3]سوره نوح، آیه 26
[4]كمال الدین: 385/2
[5]بحار الانوار: 7/53

هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :